9-ти май – Летен Никулден и Христофоровден!

Наситена е със значения датата 9-ти май! Ден на Европа, но и Летен Никулден. На този ден се чества и Свети Христофор – по православния календар, мъченик пострадал по време на седмото гонение против християните, предприето при император Деций.

Стенопис от Копривщица

На Никола Летни не бива да се работи, за да не се разлюти светеца! Летен Никулден е празник, въведен от християнската църква през XI век, когато са преместени светите мощи на Николай Чудотворец от Балканските земи в град Бари, Италия. Народът ни нарича празника Сухи св. Никола, или Лятна Никулка и се почита за предпазване от суша, градушки и наводнения. Затова се спазва забрана да не се работи никаква домашна или полска работа, за да не се разгневи светецът и да накаже хората с природни бедствия. Прави се водосвет на свещени дървета, на извори и кладенци.

На Летен Никулден едно време се е изпълнявал молебен за дъжд – ритуално шествие, наричано Покръсти, Скръсти, Кръстоноше или Кръсти. След черковната служба в чест на светеца девойките вземат икони и хоругви, и водени от свещеника, обхождат селското землище, като пеят специални обредни песни.

В Средногорието си имаме свети места и параклиси, които се посещават на Летни Никола – в Пирдоп и в Смолско, където край Смолешката река има оброк на светеца, наречен Никулска черква. Запазен е по нашенско и обичаят Вай-дудула (Пеперуда) – обичай за дъжд, изпълняван едно време между Великден и Гергьовден, още на някой от Великите четвъртъци, на Св. Емерия, на Св. Атанас Летни, на Св. Никола Летни, на Спасовден.

Според древните жития Свети Христофор, който също се отбелязва на 9-ти май, при мъченическите си страдания е извършил много чудеса. Най-известната легенда легенда за него е свързана с пренасянето на детето Исус през буйна река. Изографисването на образът му е изпълнено със сакрализирана символика – изобразяван е с куча (вълча) глава, затова е наричан и кучеглавият мъченик (песоглавец).

На 9-ти май имен ден празнуват Христофор, Фори, Форьо, Христофорка.