85 години: минало, настояще и бъдеще на първото българско млекарско училище, днес ПГТХТ „Никола Димов“ – гр. Пирдоп

През този малко дъждовен, но много зелен месец юни ПГТХТ „Никола Димов“ гр. Пирдоп отбелязва своят 85-ти рожден ден! Повечето от нас го знаят като „млекарското“, защото то е Първото млекарско училище в България, открито в миналия век, през далечния месец юни 1935 г. Открито е с решение на Министерството на земеделието, а първият му випуск се състои от 25 младежи от цялата страна.

Обширните пасища, алпийският характер на Златишко-пирдопската котловина, развитото млечно животновъдство в региона, се оказват естествени предпоставки за създаването на новото тогава училище, имащо за цел – подготовката на висококвалифицирани кадри по млекопреработване и поставяне на научна основа на този важен отрасъл от хранителната промишленост на България.

През 1937 г. на училището е дадена земя от 300 дка, включваща овощни градини, ливади и обработваеми земни площи. По същото време училището вече е закупило и 200 броя овце. Не е случайно, че именно в млекарското училище в Пирдоп са се обучаварли младежи от Албания и Индия, а специалисти от Германия, Русия и Югославия са идвали да проучват българския опит.

За директор през 1940 г. е назначен първият професор по мляко – Никола Димов, чието име  носи гордо училището – днес Професионална гимназия по туризъм и хранителни технологии „Никола Димов“.

Целият съзнателен трудов живот на златичанинът Лулчо Моравенов в продължение на 37 години е свързан с Млекарското училище. През 1952 г. постъпва в него като възпитател. След завършване на Селскостопанската академия в София, специалност „Млекарство” при проф. Никола Димов, продължава като учител. По-късно е назначен за директор на училището и заема тази длъжност 10 години, до 1989 г. С Димитър Войнов, също бивш директор, с който работят заедно 30 години, имат за цел да продължат идеята на Никола Димов да се изведе млекарството на по-съвременна основа за производството на сирене, кашкавал, кисело мляко. След 1980 г. е внедрена съвременна техника и учениците са пионери в новите условия. Проектира се нова сграда на училището и физкултурен салон.

През 1972 г. започва изграждането на общежитие и училище, а две години по-късно, със заповед на Министерството на земеделието, училището променя статута си – от ПТУ – в Средно професионално-техническо училище.

Инж.-технолог Бобе Доросиев работи в СПТУ по Млекопреработване – гр. Пирдоп от 01.09.1977 г. до 31.08.1982 г. като преподавател по специалните предмети и директор на училището. Основен акцент в учебно-възпитателната дейност през този период е подготовката на средни изпълнителски кадри за млечната промишленост в България. За това допринася много добре организираната производствена дейност в учебната база на училището, където учениците усвояват на практика технологичните умения, необходими за производството на млечни продукти. През учебната 1981-1982 г. е внедрена кабинетната система на обучение и нови учебни програми, с което значително се повишава качеството на учебната дейност.

През 1991 г. завършва проектирането на ново училище, а от 1992 г. започва строежът на новата учебна сграда. През 1991 г. в пирдопското млекарско училище са произведени 36 973 кг сирене от краве мляко, 9 118 кг сирене от овче мляко и 6 0 19 кг от смесено мляко, специално сирене „Чедар“ – 120 кг, 132 кг масло, 807 кг извара, като училището реализира чист доход от 152 886 лева.

През 1991-1992 г. поради широкият интерес към специалностите в Млекарското пирдопско училище, проявен от фирми от Дания, Хонландия, САЩ, е разкрита специалност „Технолог-организатор в малки производствени предприятия – мандри“, с 4-годишен курс на обучение. Тогава училището поддържа тесни връзки с най-големия кооператив за преработка на мляко в САЩ от щата Минесота – Лендо Лейс. Представителят на този кооператив Томас Борас дори прави предложение за подпомагане на училището с програми за внедряването на фермерско обучение в млекопреработването и превръщането му в колеж по млекопреработване.

През 1993 г. от СПТУ училището се трансформира в Техникум по млечна промишленост , а само след 2 години в Техникум по хранително-вкусова промишленост „Никола Димов“. Училището започва да приема ученици по специалностите „Организатор на производството в ХВП, „Оператор в ХВП“, „Кулинар, “Мениджмънт на производството и обслужването в заведенията за хранене“.

Днес 85-годишното Млекарско училище е професионална гимназия, в която се приемат ученици в направленията: Ресторантьорство, Хотелиерство, Кетъринг, в петгодишен курс на обучение с разширено изучаване на английски език.