Лигата на нациите е началото на Движението за устойчиво развитие

През 2015 г. се честваха 70 години от създаването на Устава на Организацията на обединените нации, с който е поставено легитимното начало на ООН. Но единната ценностна и правна система на планетата започва с предшественика на ООН – Лигата на нациите – Обществото на народите. В началото на миналия век правната система за глобална сигурност, човешки права, обществено здраве и солидарност стартира с  поредица ключови събития, подробно изследвани  от експертите на  Фондация „Институт за устойчиво развитие”[1].

Цялата публикация „Лигата на нациите е началото на Движението за устойчиво развитие“

РАЗВИТИЕТО НА БЪЛГАРИЯ – С ПРИЗНАВАНЕ НА ВЪТРЕШНАТА СТОЙНОСТ НА ПРИРОДАТА И КОРПОРАТИВНАТА СОЦИАЛНА ОТГОВОРНОСТ

Не е възможно България да се интегрира успешно, като пълноправен партньор в Европейския съюз без културата на устойчивото развитие, без стратегия, без рамка на действие и без пътна карта за постигане на хармонично общество, икономика и околна среда1. За да бъде устойчиво, развитието трябва да се основава върху признаването на вътрешната стойност на природата2. То трябва да използва природните и човешките ресурси така, че да предостави същите възможности и на бъдещите поколения, да запази генетичното разнообразие и целосттта на екосистемите. Би следвало да са налице поне  три условия: Цялата публикация „РАЗВИТИЕТО НА БЪЛГАРИЯ – С ПРИЗНАВАНЕ НА ВЪТРЕШНАТА СТОЙНОСТ НА ПРИРОДАТА И КОРПОРАТИВНАТА СОЦИАЛНА ОТГОВОРНОСТ“

Регламентирането на лобизма е превенция срещу корупцията

Доклад на Европейската комисия за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка още от 20 юли 2010 г.1 визира напредъка в сектора на съдебната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност в България. При присъединяването на България към ЕС на 1 януари 2007 г. в този сектор все още съществуваха определени слабости, които можеха да възпрепятстват ефективното прилагане на законите, политиките и програмите на ЕС и да попречат на българските граждани да се възползват от правата си като граждани на ЕС. Цялата публикация „Регламентирането на лобизма е превенция срещу корупцията“