Школа „Средногорци“ с участие в Румъния

От 11-ти до 14-ти април 2019 г. Група за народни хора „Средногорци” и Тъпанджийска група „Средногорци” към Школа „Средногорци” – гр. Пирдоп взеха участие в XXIX International Friendship Gathering – 11-14 April 2019, Bucharest, Romania.

Поднесеният колорит от музика, песни и танци, достойно представи богатството на българския фолклор, редом с изпълнения на участници от Румъния, Гърция, Сърбия и Индонезия, които докоснаха всеки присъстващ на фестивала, провел се в емблематичната сграда на Teatrul Elisabeta. Цялата публикация „Школа „Средногорци“ с участие в Румъния“

На 18-ти април в Златица ще определят съставите на СИК

Във връзка с предстоящото произвеждане на избори за членове на Европейски парламент, насрочени за 26 май 2019 г., с оглед изготвяне предложение до Районната избирателна комисия за състава на секционните избирателни комисии (СИК), кметицата на Златица с повдигнати от прокуратурата обвинения за извършени престъпления, кани представителите на политически партии, на  18 април 2019 г. (четвъртък) от 10.00 часа в сградата на Общинска администрация – Златица да проведат консултации за определяне на състава и броя на членовете на секционните избирателни комисии (СИК). Цялата публикация „На 18-ти април в Златица ще определят съставите на СИК“

94 години от най-злокобният атентат в българската история

На 16-ти април 2019 г. се навършват 94 години от най-злокобният терористичен акт  в историята на България, а по това време и в света.

„Газим през трупове и минаваме край живи затрупани хора“ пише проф. Ал.ександър Цанков в спомените си „Моето време“.

Извършен е на 16 април 1925 г., Велики четвъртък, когато група крайнолеви дейци на Военната организация (ВО) на Българската комунистическа партия (БКП) взривява покрива на църквата „Света Неделя“ в София. По това време в нея се провежда церемонията по погребението на генерал Константин Георгиев, убит на 14 април същата година от други дейци на комунистите. Специалната цел на атентата е да бъде ликвидиран военният и политическият елит на страната, включително цар Борис III. 

При теористичния акт загиват толкова генерали и офицери, колкото не са убити и в трите войни за обединение на България. Убити са около 160 души и ранени 500, някои от които впоследствие умират. Сред жертвите има жени, деца, 12 генерали, 8 полковници… Цялата публикация „94 години от най-злокобният атентат в българската история“