Отбелязаха Денят на лозаря и в село Каменица, община Мирково

Секретар-библиотекаря Тодорка Пашова извършва ритуала по зарязването на лозата

Хайде, нека е берекет! Да прелива през праговете! Хайде, наздраве!

Денят 14-ти февруари се нарежда сред най-почитаните и обичани български празници, предшестващи идването на пролетта. И тази година в село Каменица не пропуснаха да спазят старите български традиции – да подрежат лозите, за да са плодовити.

Ритуалите на Трифоновден са изпълнени с множество специални действия. Мъжете отиват рано сутрин на лозето с омесена за целта питка, печено пиле напълнено с ориз и вино. След като подрежат лозата на три места я поливат с донесеното вино. След това избират един мъж за цар на лозята, накичват го с венци и го повеждат към селото с много музика и танци. Шествието минава през всички къщи, за да „прелива през праговете им“ плодородието. Цялата публикация „Отбелязаха Денят на лозаря и в село Каменица, община Мирково“

Петрич почете Свети Трифон

Николай Лилов – кмет на село Петрич извършва тайнството по зарязване на лозата

По стар Български обичай днес заедно с пенсионерски клуб ,,Искра“ с. Петрич почетохме ,,Свети Трифон“!

След ритуала по зарязване на лозите за здраве, берекет и плодородие, веселието продължи до късния следобед с дегустации на различни вина домашно производство, баници, тутманици и много други гозби, приготвени от прекрасните жители на нашето балканско

селце. Бяха изпълнени и много песни характерни за нашия край специално за рождениците баба Нонка Лещарова и Пенко Карамихов!

Наздраве на всички, бъдете Живи и Здрави !

Николай Лилов – кмет на село Петрич

Правителството одобри промените в Гьотеборгския протокол към Конвенцията за трансграничното замърсяване на въздуха

На днешното си редовно заседание Правителството одобри измененията на Гьотеборгския протокол към Конвенцията на ООН от 1979 г. за трансгранично замърсяване на въздуха на далечни разстояния. С промените за всяка страна се определят нови задължения за намаляване на емисиите, които трябва да се спазват от 2020 г. За България те са: сяра (главно серен диоксид) – 78%, азотни оксиди – 41%, амоняк – 3%, летливи органични съединения, различни от метана – 21%, и фини прахови частици (с диаметър до 2,5µm) – 20%. За да се улесни спазването на тези процентни намаления, в приложенията към Гьотеборгския протокол са установени пределно допустими стойности за контролиране на изпусканите емисии на вредни вещества в атмосферния въздух от определени стационарни и нестационарни източници – основно от промишлеността, транспорта и селското стопанство. Цялата публикация „Правителството одобри промените в Гьотеборгския протокол към Конвенцията за трансграничното замърсяване на въздуха“