Шест къщички за книги „кацнаха“ в Челопеч

Всичко започна от един проект, който трябваше да се реализира. Насоките му бяха разнообразни, а целта му, свързана със света и личността. Даден бе старт на младото въображение, което бълбука в необятните дебри на ученическите умове. Мястото, в което се роди идеята за къщичките за книги в Челопеч бе ЧПГЧО. Реализираха успешно своята инициатива, насочена към обществото: Цветина Георгиева, Силвия Димитрова, София Симова. Дамското трио „запретна ръкави“ да твори добрини, които да са полезни за всички ни и насочи общественото внимание към… Четенето!

„Всеки ден ни заливат различни изследвания, че днес българина все по-малко чете, а ние, младите хора дори не разтваряме книга, вперили очите си в телефони и таблети. Това съвсем не е така и ние се заехме да провокираме обществото заедно да оправдаем тази статистика, или тенденция“, разказва ни с ентусиазъм Цветина Георгиева.

„Като задание ни дадоха проект, който да е с гражданска насоченост. Идеята бе да насочим вниманието си към проблем, за чието разрешаване можем да спомогнем. Това ни бе условието, а ние трябваше да измислим идеята. Можеше да е свързана и с екология, залесяване, с оправяне на пътища, почистване, но задължително бе тя да има гражданска насоченост“, уточнява още Цвети.

И трите се събират да обмислят на къде да насочат усилията си, за да достигнат наистина до гражданите и да ги приобщят към идеята. Решават да спомогнат за ограмотяването на хората, за събуждането на любовта им към книгите и четенето, към литературата като цяло.  „Статистически днес човек все по-рядко се докосва до книгата, или се обръща към нея за информация. Не се използва дори като източник на забавление от повечето българи, затова ние се насочихме да променим това. Най-вече искахме да се докоснем до младото поколение, за да осъзнаят те, че книгата е хубаво нещо и да им се създадат навици още от малки, от по-млади по-скоро да четат“, отново ни разкриват идеята, около обединяват усилията си трите дванадесетокласнички от ЧПГЧО-Челопеч, Цвети, Силвия и София.

„Нещо като кацнали малки читалища“, казвам аз, опитвайки се да обвържа къщичките за книги с мисията на българското читалище, провокирана от пътуващото читалище на Ивайло Шопски. Вашата идея е читалището в умален вид да стигне по-близо до повече хора? Отговаря ми Цветина:

„Да, които да са лесно достъпни за всички. Монтирахме вече шест къщички в село Челопеч, направени от дърво. Оборудвани са с вратички, които да се затварят и книгите при дъжд да бъдат защитени.  Първите книги в нашите къщички, определени за тях, са дарени от самите нас. Като инициатори на тази кампания смятаме, че ние трябва да сме първи и да дадем пример, като подарим книги и ги предоставим на всички. Популяризирахме нашата инициатива в Челопеч чрез местни вестници и разлепвайки плакати в селото, че набираме още книги – в общината и в училището. И започнахме да получаваме от други хора книги – от съученици, от учители дори, които реагираха доста добре на идеята и я приеха.

Всеки желаещ може да вземе книга и като я прочете – да я върне. Може да направи и замяна на книга – да вземе една, да остави друга. Няма значение как ще го направи – важното е да изяви своето желание да чете. Предимно идеята е да вземеш и да замениш, за да може да има постоянно обмен на книги и хората да могат да се докоснат до повече, по-широк асортимент и повече литературни жанрове. Да прочетат повече книги, да се запознаят с повече автори, да получат повече знания. Да си изградят един по-широк образ на света.

В момента сме на етап да приемаме и разпределяме книгите. В близките дни ще оборудваме къщичките и идеята ще се реализира на практика. Хората ще могат да се възползват от къщичките за книги. Сред подарените ни книги има и такива от местни автори, асортиментът е доста разнообразен и се надяваме с времето да се обогатява“.

Къщичките за книги в Челопеч очакват своите читатели, които да се насладят на историите, които се крият в страниците им. Майсторите на тези къщички София, Силвия и Цветина най-вероятно няма да спрат до тук и ще ни изненадат с още подобни свои инициативи. Община Челопеч стана още по-приятно място за живеене, където посядайки на пейката в парка не е нужно да си хабиш батерията на телефона, за да запълниш свободното си време. Можеш да се пресегнеш, да отвориш вратичката на дървената къщичка, кацнала отсреща и да се потопиш в магията на Словото…

Поздравления, момичета! Четенето на книги е полезно. Учените са установили, че то ни прави по-добри хора… Вие го доказахте!

Няколко факта, които доказват, че четенето на книги е наистина полезно занимание:
1. Облекчава стреса. Изследователите от университета в Съсекс ни уверяват, че просто трябва да почетете някоя интересна книга. Според тяхното проучване четенето е най-ефективният начин за битка със стреса – поне в сравнение с музиката, разходките или пиенето на чаша кафе в някое спокойно заведение. Хората, участвали в експеримента, са намалили нивата си на стрес с над две трети само след шест минути четене.

2. Помага в битката с безсънието. Доказано е, че четенето е един от най-ефективните начини да успокоите съзнанието си и да го подготвите за сън. Ярките светлини от телефона или телевизора изпращат сигнали към мозъка, че е време да се събуди. Същевременно четенето на любимата книга в слабо осветено помещение има обратния ефект – мозъкът ви осъзнава, че е крайно време да си почине.

3. Ченето ни прави по-съпричастни към другите. Когато четете книги, особено художествена литература, имате ли чувството, че се пренасяте емоционално в историята, че се чувствате обвързани по един или друг начин с героите? Експерименти показват, че хората, които четат подобни произведения и се чувстват емоционално свързани с историята, имат по-силна емпатия в истинския живот.

4. Четенето подобрява функциите на мозъка. Научни изследвания, проведени от Университета Емори, доказват, че ставаме по-умни с всяка прочетена книга. В рамките на поне няколко дни след приключването на произведението, нашият мозък демонстрира значителни позитивни промени. . Авторите на изследването твърдят, че четенето увеличава броя на невроните връзки в мозъка.

5. Книгите за самопомощ ни помагат в битката с депресията. Според скорошно изследване четенето е един от най-ефективните начини за справяне с депресията. Пациенти, които е трябвало да четат книги за самопомощ, свързани с настроенията и битката с депресията, са показали значително по-ниски нива на депресия в сравнение с онези, лекувани по класическия начин.

6. Четенето ви прави по-привлекателни. Интелигентният и добре образован човек е много по-привлекателен от останалите. Очевидно е, че онзи, който може да поддържа разговор на най-различни теми, винаги печели вниманието и адмирациите на цялата група.

7. Ченето окуражава поставянето на цели и преодоляването на трудности. Изследователи от Университета на Охайо твърдят, че колкото повече четем, толкова повече започваме да се припознаваме в главните герои. Съответно – ни ние пренасяме и започваме да прилагаме техния поведенчески модел. Това означава, че едно добро четиво може да ни мотивира да започнем да търсим любовта на живота си, да изпълним своите цели на живота или просто да следваме нечий добър пример.

8. Хората, които обичат да четат, са по-активни в социално отношение. Изследване, проведено от National Endowment for the Arts показва, че хората, които обичат да четат, са много по-мотивирани да участват в различни културни или благотворителни събития.

9. Четенето подобрява паметта и мисловните способности. Всеки път, когато четете, вие тренирате мозъка си. Когато срещнете нови думи, вие научавате значението им и ги съхранявате в краткотрайната си памет. Експерименти доказват, че четенето забавя стареенето на мозъка.

10. Четенето обогатява речника. Когато четете, вие постоянно попадате на нови думи и изрази, които не използваме във всекидневието. Не винаги обаче търсите значението им, нали? Това е така, тъй като често можем да го разпознаем на базата на контекста. Четенето не само обогатява речника ви, но и увеличава вашата обща култура и грамотност.

Подготви: Петя Чолакова
използвана информация от: www.manager.bg