През август тази година в Пирдоп предстои тържествено отбелязване на 200-годишнината от построяването на църквата „Успение Богородично“. В тази връзка от известно време се забелязва трескаво рисуване в храма. Буквално върху емблематичния иконостас на църквата, която е обявена за паметник на културата с национално значение. Потърсихме за коментар протойерей Антоний – свещеник при храма в Пирдоп:
„Да, наистина има проблем с реконструкцията и възстановяването на църковния иконостас в Пирдоп, за което съм уведомил с известие Негово Високопреосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил. Сигнализирахме и кмета на Община Пирдоп Ангел Геров, но той не се съобрази с нашето становище и не предприе никакви мерки за спасяване на иконостаса, който, със съжаление мога да споделя, е почти унищожен след намесата на общината“.
Публикуваме дословно изпратеното от отец Антоний Известие до митрополит Гавриил в Ловеч:
И З В Е С Т И Е
от протойерей Антоний Марчев – свещеник при храм „Успение Богородично“ – Пирдоп
Ваше Високопреосвещенство,
Обръщам се към Вас по неотложен проблем, който се надявам час по-скоро да бъде разрешен, като се надявам нещата все още да са поправими!
От почти месец тече т.нар. „реставрация“ на иконостаса на храм „Успение Богородично“ – Пирдоп. Вече са „реставрирани“ ключови икони от царския ред: на Господ Иисус Христос, на Св.Богородица, на Св.Йоан Предтеча и още някои икони. „Реставратор“ е Огнян Димитров, собственик на фирма „Апис-Арт“. Същият не притежава диплома за специалност „Консервация и реставрация“ от Националната Художествената Академия. От доста години той изографисва параклиси в Пирдоска духовна околия, без да е получил разрешение от Ловчанския епархийски съвет, както и от Вас. Огнян Димитров обикновено си издейства възложения за дейността в района от светските власти, разчитайки на тяхната некомпетентност в църковните дела, но понякога е получавал благословение и от мои събратя –свещеници. По свидетелства на протойерей Николай Славчев (с.Мирково) и ставрофорен свещеноиконом Недко Бръмбаров (Пирдоп), Димитров е изрисувал едната стена (не мога в момента да кажа северната или южната) на построения през 2006 г. от „Елаците Мед“ параклис „Св. св.Константин и Елена“, но после е бил спрян от Ваше Високопреосвещенство поради несъразмерност и неканоничност на рисуваните от него свещени изображения, главно на безплътните сили. Изографисването на параклиса е довършено от друг художник. Към настоящия момент Огнян Димитров осъществява дейност, имитираща реставрация на иконите на храм „Успение Богородично“, Пирдоп, тъй като няма нужните умения и потенциал да извърши същинска реставрация. Той прерисува свещените изображения, без да ги почиства, с което съсипва безвъзвратно автентичния им облик. Според професионалното становище на лицензирания реставратор Стефан Стефанов, за да се извърши качествено тази работа, иконата трябва първоначално да се укрепи, след това да се почисти и накрая да се направи внимателен ретуш само на загубените частици от изображението. В случая първите дейности липсват, а иконата и главно светите образи се прерисуват грубо изцяло със здрави полимерни бои. Това уврежда оригиналния слой на иконите и бъдещото им почистване става невъзможно.
Възложител на дейността на фирма „Апис-Арт“ (Огнян Димитров) е Община Пирдоп, която е издействала финансиране от „Аурубис“ АД (бившия медодобивен комбинат) и с оглед на това смята за естествено сама да определя изпълнителя, без да се съобразява с никого. Не бива да се изключва и възможността за корупционни практики. По думите на отец Недко Бръмбаров кметът Ангел Геров е заявил, че „реставраторът“ Огнян Димитров е предложил най-ниска цена за оферта и затова е бил предпочетен. Без да е получено разрешение както от Ловчанска митрополия, така и от НИНКН (Националният институт за недвижимо и културно наследство), и най-вече без „художникът“ да притежава необходимата квалификация и умение за такава дейност! Следователно ръководството на Община Пирдоп, в разрез с всякакви законови и етични норми, е взело еднолично решение по ключов за Църквата въпрос в неин ущърб.
Трябва да се има предвид, че това ръководство се състои главно от бивши комунисти и прочее невярващи хора, които идват в храма единствено да отчетат мероприятие, както и да си направят политически PR. Според отец Недко Бръмбаров кметът Ангел Геров го е уведомил, че Община Пирдоп е получила разрешение от Ваше Високопреосвещенство споменатият „художник“ Огнян Димитров да извърши реставрация, което твърдение на кмета лично аз смятам за абсолютна лъжа с оглед гореизложените обстоятелства.
Уведомявам Ви, че храм „Успение Богородично“ е паметник на културата от национално значение – първа категория с решение № 3107/ 18.09.1978 г. и с оглед на това са недопустими каквито и да било реставрационни дейности по него без съгласувателно писмо и разрешение на НИНКН, а още повече от „художници“, непритежаващи необходимата квалификация и правоспособност. В противен случай тези дейности подлежат на съдебно преследване както по отношение на самия извършител, така и на собственика, разрешил такава дейност, т.е. църковното настоятелство, ние, свещенослужителите на храм „Успение Богородично“ – Пирдоп, както и Ловчанска митрополия като принципал на собствеността.
Все пак реставрация се извършва веднъж на 70-100 години. Недопустимо е да се съсипе по такъв нелеп начин прекрасният духовен център на нашата околия, както и трудът на великите художници на възрожденска България.
Надявам се на Вашето съдействие за прекратяване на това беззаконие!
Целувам Св. Ви архипастирска десница и оставам на Ваше Високопреосвещенство предано в Христа духовно чадо!
София, 13.03.2019 г.
прот. Антоний Марчев“.
До какви висоти може да стигне нечие неразбиране и неопитност не само в църковните дела, но и по отношение на национални ценности, изкуство и прочие, може всеки сам да се увери. Иконостасът в пирдопската 200-годишна църква в момента прилича на евтина стена, покрита с плакати и постери на лъскави светци, но не и на достолепна църковна обител с 200-годишна история и памет. Жалко за поредният съсипан паметник на културата и то на национално ниво. Само заради евтини общински сметки и неразбиране на материята „що е то реставрация“ на културен паметник от такъв ранг.
Не осъзнаха някои самозабравили се люде, че то не е да се дадат едни пари и да се кара през просото. Иска се и малко усет, смиреност и съобразяване с мнението на специалистите. В Пирдоп, уви, такава смиреност от страна на общинските служители и управници, изцяло липсва. Резултатът – унищожена културна ценност и църковен храм.
Решил кметът, че местния художник може да стане и реставратор и го наел, защото офертата му била най-ниска. И художникът запретнал ръкави, извадил боичките и зарисувал както му дойде – направо върху стародавните икони… Очакваме и с баданарката да боядисат дърворезбата и да се свърши с националната културна пирдопска ценност завинаги!
И както е тръгнало, първо порагуха Христо Ботев, на който и досега не е поставен паметник в Пирдоп, после минаха през Тодор Влайков, който нарекоха „превратаджия“ и „фашист“, не пожалиха и Васил Левски, та на църковната обител ли да простят. Все пак в Община Пирдоп управляват наследниците на БКП – партията, която забраняваше и преследваше дълги години вярващите ревностни християни… Колко му е да бастисат църквата…
А каква отговорност ще понесе кметът Ангел Геров, чиято вина е най-очевадна? И, понеже средствата идват от „Аурубис“, а те имат рамков договор с фирмата на жена му, може отново да му се размине…