Във връзка с „реставрацията“, която се извършва на иконостаса в църквата „Свето Успение Богородично“ – Пирдоп и писмото на отец Антоний, с което той сигнализира ловчанския митрополит Гавриил за възникналите проблеми, Становище е изготвил магистър реставратор Стефан Стефанов.
Публикуваме негово становище, от което се разбира, че ценния иконостас на пирдопската църква е почти 90% унищожен, като след „така направената „реставрация“, вида на иконите е силно променен и е унищожен техният автентичен вид“.
СТАНОВИЩЕ от Стефан Илиев Стефанов – магистър реставратор
притежаващ Диплома за завършено висше образование серия А-84 №001716 /24.06.1992 г. по консервация и реставрация и Удостоверение за вписване в публичния регистър по чл. 165 от Закона за културното наследство № 09-00-0039/22.07.2011 г. с области на дейност по консервация и реставрация, свързани с опазването на културни ценности
относно: СЪСТОЯНИЕТО НА ЦАРСКИТЕ ИКОНИ ОТ ИКОНОСТАСА В ХРАМ „УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА” В ГР. ПИРДОП
Становището е изготвено по искане на Църковното Настоятелство при храм „Успение на Пресвета Богородица” в гр. Пирдоп, с председател ставрофорен свещеноиконом Недко Бръмбаров, във връзка с извършените консервационно-реставрационни дейности по тях.
1. Общи данни
Храмът притежава статут на недвижима художествена културна ценност от национално значение – първа категория и е деклариран с решение № 3107/18.09.1978 г. Основната ценност е дърворезбения иконостас, причислен към Дебърската резбарска школа и прилежащите му икони.
Царските икони са 12 броя. Рисувани са върху панели от дебели дървени дъски. Положен е качествен грунд. Направено е позлатяване с висококаратово злато, като преди това са гравирани декоративни форми по фона. Живописта е изпълнена с маслена боя в духа на академичната църковна живопис от началото на 20 век. Върху златните фонове и живописта е бил нанесен слой от „шеллак” с лек охраво-оранжев цвят. Крайният лак вероятно е бил дамаров или мастиксов. Всички икони от иконостаса са създадени по качествената класическа технологията на изработване на икона от това време.
По устни предания автор на иконите е известния български художник проф. Никола Кожухаров, като това би се потвърдило от сравнение с други негови икони и от силното духовно излъчване , което неговите работи носят. Иконите са изпълнени през 20-те години на двадесети век.
2. Моментно състояние на иконите и иконостаса
След направеният обстоен оглед установих, че всички икони са силно пречистени. Отстранен е тотално не само защитния лак , а и слоя „шеллак”. Вследствие на използване на силни органични разтворители на много места златното покритие на фоновете е силно претрито и липсва. Три от иконите – иконата на Св. Богородица с Младенеца, иконата на Исус Христос и на Св. Йоан Кръстител са прерисувани изцяло в същата композиция , но с груби маски и бои. Напълно са променени лицата и ръцете , променени и огрубени са гънките. Лицата на иконите на Св. Архидякон Стефан, Св. Три светители, Св. Св. Кирил и Методий, Св. Иван Рилски, Св. Николай Чудотворец са ПРЕРИСУВАНИ. Променени и уголемени са очите, сменени са изражението на лицата и чертите, поставени са допълнителни контури и цветове. Прерисувани са ръцете и части от дрехите . При тази намеса са използвани маслени бои или полимерни акрилатни бои, което може да се установи чрез химически изследвания. Накрая иконите са лакирани със силен полимерен лак, който с течение на времето ще доведе до напукване на живописта и кракелюри.
Малките икони, върху които е работено, също са пречистени и частично прерисувани. Патронната икона на Св. Успение Богородично е реставрирана качествено и професионално. При нея са запазени цветовете и позлатата. Дърворезбата на иконостаса е наситена и обработена против дървояди и инсекти.
3. Заключение
След така направената „реставрация”, вида на иконите е силно променен. Унищожен е техният автентичен вид. Неизвестни са причините за прерисуването на иконите, но следвайки логиката на силно претриване на златния фон, може да се предположи, че при работата живописта също е била много повредена и се е наложило ново цялостно рисуване върху оригиналната живопис. От горните наблюдения и заключения може да се твърди, че намесата е извършена от напълно некомпетентен човек в областта на консервацията и реставрацията на художествени ценности, което е недопустимо съгласно Закона за Културното Наследство.
20.03.2019 г.
* * *
Ще понесе ли кметът Ангел Геров съответната отговорност за унищожението на ценния паметник на културата от национално значение, находящ се в Пирдоп, е риторичен въпрос. Ясно е, че възстановяването му е мисия невъзможна, а представителите на геровата партия не са от тези, които носят каквато и да било отговорност. Ще се замете и този случай, най-вероятно. Както много подобни в Пирдоп. Няма общински съветници, които биха предприели съответните действия за сигнализиране на съответните институции за извършеното унищожение на художествената културна ценност. Опизиция в ОбС-Пирдоп няма. И няма как да има. Представителите на ПП ГЕРБ са немощни и безсилни да се изправят срещу управляващите от БСП, а и видимо не искат да го правят. Гласуват каквото им се поднесе за гласуване и по живо, по здраво.
Припомняме, че Ангел Геров не взе отношение и във връзка с омаскаряването на Тодор Влайков от негови подчинени. И общинските съветници от ПП ГЕРБ не взеха отношение по този казус. А би трябвало, ако наистина са обективни в решенията, преценките си и се възприемат като опозиция на управляващите община Пирдоп.
Ангел Геров отказа да изпълни и решение на ОбС-Пирдоп за провеждане на обществено обсъждане за поставяне на паметна плоча на Васил Левски в общината. Става пределно ясно, че другарят Ангел Геров не си прави дори труда да лицемерничи пред своите избиратели, че зачита и пази местните и национални ценности и почита националните ни герои. А неговата близка приятелка Мария Шентова, която е и председател на ОбС-Пирдоп от ПП ГЕРБ, като своеобразен пъдарин ходи да разпъжда хората, събрали се в Душанци да обсъдят къде да поставят лика на Апостола на Свободата Васил Левски. Запознати споделят, че напоително е навикала душанският кмет от ПП ГЕРБ Валентин Петров, който в резултат на партийното смъмряне в 8 без 10, така да се каже, отмени обявеното надлежно обсъждане „за неопределено време, защото имал много работа“… А преди това сам бе поставил на подходящите места покана, а душанчани дори намерили подходящ камък за целта…