Студенти от Минна Академия Фрайберг, Германия и техните преподаватели проведоха обучителна практика в Обогатителния комплекс на Елаците-Мед АД на 10 октомври.
Посещението на младежите е част от партньорство между академията и Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“ по програма „Еразъм“. Целта е поддържане и повишаване качеството на учебната и научно-изследователската дейност на двете висши училища чрез разпространяване на образователна информация, проучване и прилагане на опит и добри практики.
Студентите и техните преподаватели са за 1 седмица в България, в която правят посещения във водещи предприятия в минната индустрия, каквото е и Елаците-Мед.
В Обогатителния комплекс на дружеството, гостите бяха посрещнати от инж. Цветан Дилов, главен експерт геотехнически проблеми, който бе и техен гид по време на производствената обиколка. Студентите се запознаха от близо с процесите по трошене, смилане и флотация, като посетиха основните цехове на производството – Цех „Средно и ситно трошене“, „Мелнично-флотационен цех“ и Водно и хвостово стопанство. След края на посещението всички младежи бяха впечатлени от видяното, като споделиха и своите отзиви от визитата.
Мартин Олбрихт каза, че в момента изучава машинно инженерство, но има познания в областта на открития добив и цени възможността, която му предоставят двете висши учебни заведения да натрупа нови, интересни и полезни за вбъдеще знания. Това е първото му посещение в България.
„В Елаците-Мед мащабите на работа са поразителни. До момента съм виждал само една мелница, а днес видях дванадесет такива на едно място. Изумително е как машини с подобни размери могат да работят заедно в синхрон.“, разказва Мартин.
Неговият колега Якоб Шмидт е избрал същата специалност в университета в Германия и много се радва, че благодарение на добрите установени практики може да види на живо преработката на медна руда. „Много съм доволен, че имам възможността да съм част от този обмен и успявам да видя и науча нови неща“, сподели той.
Пол Шрьодер и Йоханес Шварц също споделят, че за първи път са в България и впечатленията им от нашата страна са прекрасни. „Днес сме в Елаците-Мед и за нас е много впечатляващо да видим колко много процеси протичат паралелно и как трошачки, мелници и цели флотационни редове функционират едновременно“, каза Йоханес. Той учи последна година минно инженерство и посещението в Елаците-Мед му дава възможността да види производствените процеси на живо и да добие общ поглед за дейностите, които специалистите в сферата нa миннодобивната промишленост извършват.
Ръководителят на групата от студенти проф. д-р Холгер Либервирт, благодари на ръководството на Елаците-Мед за възможността да участва в посещението и заедно със своите студенти да види производствения процес на една от водещите минни компании в България, защото по този начин се повишава качеството на учебната и научно-изследователската дейност. Той за втори път идва в Елаците-Мед, като през 2017 г. е посетил Рудодобивния комплекс със студенти.
„Интересно за мен е да виждам как съчетавате работата на машините за цялостен добив и преработка на скална маса с изключително модерни системи за управление. Правят впечатление значителните подобрения, които сте внедрили в производствените процеси и в оборудването за последните 4 – 5 години. По време на тазгодишната ни визита в страната успяхме да посетим доста различни компании, някои от които сравнително нови, други като вашата, които можем да определим като ветерани в миннодобивната индустрия на България. Разполагате със солидна техника и най-нови технологии“, каза проф. Либервирт.