Във връзка с усложнената обстановка в страната заради бушуващите пожари и опасността от възникване на нови огнища, ОДМВР-София област разпрати Правила за действие при пожари, които гражданите е желателно да спазват.
Първата Ви реакция трябва да бъде да уведомите органите на МВР или тези за спешна медицинска помощ за злополуката. Това може да направите на телефона за спешни повиквания на единната спасителна система 112.
Вашето повикване трябва да съдържа следната информация:
Къде? – Посочете мястото, улицата, номер на улицата, кръстовище или някакъв ориентир при злополука извън града;
Какво? – Посочете вида на злополуката: пътнотранспортно произшествие с лек автомобил, с тежкотоварен автомобил, с транспортиране на опасен товар. Посочете също дали има затиснати или ранени хора и дали има опасност от пожар;
Колко? – Посочете броят на пострадалите, по възможност вида на нараняванията;
Кой се обажда? – Кажете името си и номера, от който се обаждате.
ПОЖАРИ
I. ГОРСКИ ПОЖАРИ
През последните години горските пожари нанесоха огромни материални щети и се превърнаха в сериозно бедствие за нашата страна. Пожарът, възникнал в гора, можем да установим по наличието на пламъци, дим, падащи сажди, по необичайната миризма, както и по поведението на животните.
Гасенето на горските пожари се организира и провежда със силите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” – МВР, Министерството на земеделието и храните, сили на Министерство на отбраната и гасачески групи от общините и кметствата.
ДЕЙСТВИЯТА ВИ ПРИ ГОРСКИ ПОЖАР ТРЯБВА ДА СА СЛЕДНИТЕ:
– Определете посоката на вятъра и напуснете района, който ще попадне в обсега на пожара.
– Съобщете за пожара в най-близкото населено място или горски дом.
– Ако сте блокирани от огъня, потърсете естествени препятствия – просеки, пътища, поляни, сечища или други голи места. Използвайте водата, ако има наблизо река – намокрете дрехите и тялото си или се потопете в нея.
– Откритите части на тялото се покриват, пред устата и носа си поставете намокрена кърпа или плат.
– Придвижвайте се приведени.
– Ако горящата площ е малка, опитайте се сами да изгасите пожара, като използвате връхна дреха или сноп набързо начупени клони, с които удряйте пламъците. Ограничете пожара, като съберете сухите клони и листа по пътя на разпространение на горенето. Дрехите не се свалят – те поемат част от топлината.
– При действията си изхождайте от обстоятелството, че пожарът се разпространява по-бързо по посока на вятъра и по склон – от ниските части към върха.
– Оказвайте помощ и съдействие на гасаческите екипи при локализиране на пожарите и за евакуиране на хората и животните от района на пожара.
II. ПОЖАР В СГРАДА
Причина за възникване на пожар вкъщи, на работното място или друго закрито помещение в повечето случаи се дължи на нашата небрежност. Понякога е необходимо да направим съвсем малко, за да бъде избегнато най- лошото!
КАК ТРЯБВА ДА ДЕЙСТВАМЕ ПРИ ПОЖАР В СГРАДА?
Ако имате ранени хора извикайте незабавно за помощ на висок глас.
Без да поемате излишен личен риск – опитайте се да загасите пожара с пожарогасител или с подръчни средства.
Как се прави това с пожарогасител?:
· Издърпайте обезопасяващия щифт;
· Натиснете ръчката и насочете струята близко до основата на пламъците;
· Дръжте здраво насочващото устройство.
· Спрете гасенето на пожара ако забележите, че той се разпространява към горната част на помещението или в посока изхода и незабавно избягайте навън.
· Затворете прозорците и вратите на помещенията преди да ги напуснете.
Излезте бързо навън без да мислите за ценности и пари. Не се връщайте обратно.
· За евакуация използвайте евакуационните стълбища или аварийните такива. В никакъв случай не използвайте асансьорите.
· Ако сте в асансьор по време на пожара спрете на най-близкия етаж и го напуснете.
· Ако при Вашата евакуация евакуационни пътища са задимени, започнете да се движите възможно най-ниско, защото там температурата е по-ниска и видимостта е по-добра.
· При невъзможност да напуснете Вашето жилище, вследствие на дим или висока температура, отидете в банята, затворете вратата, поставете мокри кърпи под вратата и изчакайте служителите от пожарната.
· Когато сте в помещения с много хора (театри, кина, спортни зали, стадиони, търговски центрове и т.н.) и бъде подаден сигнал за пожар направете следното:
– най-важно е да не изпадате в паника и да запазите спокойствие. Вашата паника може да бъде предадена и на хората около Вас;
– следвайте евакуационните знаци и напуснете помещенията без да измествате и блъскате останалите хора;
– за излизане от помещенията използвайте евакуационните пътища и изходи. Не скачайте от височини.
– не се връщайте обратно в сградата ако сте забравили нещо.
С вода не се гасят: електроуреди, инсталации под напрежение, бензин и нафта.
· При пожар в сграда изключете газта, електричеството, затворете вратите и прозорците.
· Напуснете сградата като използвате стълбището, външни, стабилни стълби, балкони и др. Не използвайте асансьорите.
· Съобщете на съседите за възникналия пожар.
· При преминаване през задимено пространство поставете мокра кърпа на устата и носа, намокрете дрехите си, покрийте откритите части на тялото с мокри кърпи. Ако се запали част от облеклото ви, съблечете бързо горящата дреха, ако това е невъзможно загасете чрез обвиване с друга дреха или одеяло.
· Ако е невъзможно да излезете от сградата, най-добре е да влезете в банята. Уплътнете вратата с мокри кърпи или дрехи и пуснете душа. Обливайте се с вода, за да не прегрее организма. Опитайте се да сигнализирате за своето местонахождение.
· Особено опасени, при горене на пластмаси, са токсичните газове. При тях се отделят фосген, циановодород, въглероден оксид и други съединения със силен токсичен ефект. След пребиваване в района на пожара трябва да преминете през медицински преглед.
· При отравяне с въглероден оксид /СО/ пострадалите се изнасят на чист въздух, разхлабват се дрехите им и се оставят в покой. При рязко спадане на кръвното налягане се прави изкуствено дишане „уста в уста“. На пострадалите се дава топло мляко, минерална вода, разтвор на сода бикарбонат и се транспортират до болнично заведение.