На 3-ти януари Пирдоп е освободен! Преди 141 години след славни боеве, победителите триумфално навлизат в градеца и донасят жадуваната свобода. Най-ярките картини от тази паметна дата е описал неповторимият Влайков, споделил ги със своите съвременници и ни дал възможността днес да усетим емоциите на пирдопското Освобождение. И не само!
По традиция годишнината бе отбелязана с тържествени слова и поднасяне на венци. Основната програма се състоя в двора на училището-паметник, носещо името на забележителния Тодор Влайков. Участваха ученици от всички училища от Пирдоп.
Сценарият бе семпъл и малко объркан. Първо бяха направени приветствията от официалните гости, едва тогава ретроспекция на събитията, свързани с датата на пирдопското освобождаване. Планираното шествие също не се случи по план. Важното, обаче е, че децата и учениците бяха там и поднесоха своите почитания към онези смели пирдопчани, отдали живота си, за да могат днес те да живеят спокойно и свободно в една европейска България.
Кметът Ангел Геров изчете слово:
„Уважаеми съграждани и гости на Пирдоп, скъпи деца и ученици! Днес отбелязваме най-значимото събитие в новата история на града ни – Освобождението на Пирдоп от турско робство. На 3-ти януари 1878 г. на това свято за всеки пирдопчанин място нашите съграждани, начело с духовните си водачи свещенниците, посрещат своите освободители руските войни, предвождани от граф полк. Комарнитски.
Пирдоп ликува и се прекланя пред героите, издържали на незапомнения студ, сняг и виелици в суровия Балкан. За да можем да се наречем свободни след 500 години робска мъка. Оттогава до днес, вече 141 години на този ден винаги се прекланяме пред силата, смелостта и мъдростта на героите, участвали в освобождението на града ни и отдаваме заслуженото на руските богатири и пирдопските опълченци, чиито имена са изписани на монумента, пред който след малко ще поставиме венци и цветя.
Радвам се, че за втора поредна година в тържеството участват младите хора от четирите училища на територията на община Пирдоп и представителни групи от детските градини. Това е важно и съдбовно, защото днес повече от всякога е нужно всички ние и най-вече младите да помним историята, и героичното минало на града ни, имената и делото на пирдопските опълченци, на ботевия четник, на всички наши храбри съграждани, загинали във войните в името на България. Тази памет ни прави по-силни и по-единни като общност…“.
На 3-ти януари Пирдоп отбеляза 141 години от своето освобождение от турското иго, но ясно се открои една тревожна констатация. Далеч е датата на освобождението му от остатъците на престъпното комунистическо управление. Това пролича от пропагандните слова на представител на руското посолство, които с лека ръка бяха приети от местната общинска управа, а те някак си не кореспондираха с факта, че България е член на ЕС и НАТО, а не част от СССР. Думите на руският гражданин се противопоставиха на изчетения апел от кмета Ангел Геров за единение… Няма как да има единение там, където историята бива манипулирана, а граждани на чужда държава произнасят думи на разделение и пропаганда.
В своето кратко поздравление към присъстващите депутатът Лалко Кирилов спомена някакъв „тих фронт“, който настъпил след освобождението на град Пирдоп. Не стана ясно какво се случва на този „тих фронт“, нито кой тихо воюва. Все пак г-н Кирилов отбеляза, че най-важното на този ден е присъствието на пирдопското бъдеще – децата, които сведоха глави пред подвига и саможертвата на падналите за Свободата Българска.
Венци и цветя поднесоха политически представители от БСП, ГЕРБ, ЕНП, ВМРО, както и Община Пирдоп.
Честит ден на освобождението от турско иго, уважаеми пирдопчани! Честита свобода! Чест и почитания на далите живота си българи и руски войници в десетата война между Руската и Османската империи, провела се през 1877-1878 г.