Преди минути Община Пирдоп съобщи на гражданите, че от ВиК-Пирдоп започват засилено хлориране на водата и промиване на водопроводите. Тези действия ВиК-Пирдоп предприема във връзка с получени сигнали от граждани за влошено качество на питейната вода. Гражданите сигнализират, че водата в района на МБАЛ-Пирдоп, Автогарата, бишвия ДАП и парк „Върбите“ е силно замърсена, като същата има мирис на петролни продукти. Засиленото хлориране на питейната вода обаче, може сериозно да навреди на човешкия организъм.
Участъкът, в който водата ще бъде третирана засилено с хлор обхваща улиците „Георги Бенковски“, „Сергей Румянцев“, „Митрополит Сливенски“ и „Върбите“. Не става ясно останалите граждани на Община Пирдоп каква вода пият и доколко тя отговаря на законоустановените норми за качество. За влошено качество на водата съобщава Малинка Нинова: „Същото е положението и на ул.„Св.св. Кирил и Методий”…
Георги Чобанов също е изразил своето мнение под публикацията на Община Пирдоп в социалните мрежи: „Има голяма вероятност това да е вследствие на частни домове, които имат изградено парно с връзка към водопровода, но да нямат възвратна клапа към него. Наливат примерно антифриз или нещо друго в системата и то се връща към водопровода. Когато има такъв случай, най-много се усеща тази концентрация в самия дом. Вероятно най-често сигналите идват точно от тях, без да си представят, че всъщност причината са точно те. Всеки прави парно както му скимне. Направете проверки“.
Редица специалисти са изказали становище относно използването на хлор: Хлорирането на питейна вода е процес, при който водата се подлага на въздействието на хлор, за да се унищожат болестотворните микроорганизми. Впоследствие водата се пречиства от него, но малко или много в нея остават формирани от хлора продукти, които са много вредни за хората.
Хлорът е най-лошият враг на човека в наше време от момента, в който той започва да се добавя към питейната вода като дезинфектант (от 1904 г.). Предотвратявайки едно заболяване, той става причина за други, по-страшни болести (например, рак, преждевременно стареене, сърдечни заболявания, ендокринни проблеми и др.). Хлорът е широко използван за дезинфекция на вода, но в същото време е опасен канцероген.
Дали засиленото хлориране на питейната вода в Пирдоп е най-доброто решение??? Очакваме Община Пирдоп своевременно да информира за предприетите адекватни и навременни мерки, с които гарантира качеството на питейната вода и здравето на пирдопчани.