От дълбока древност кучетата са неделима част от живота на човека и са негови безценни помощници. В днешни дни националните породи кучета са повод за гордост за всяка една страна, те са нейна национална съкровищница и значим повод за гордост, стремеж към опазване на биологичното и генетично разнообразие, особено на автохтонните видове кучета.
Националните породи кучета, особено тези със селскостопанско предназначение, са запазена марка и представляват сериозен приоритет за много държави. България е сред малкото страни, благословени с не една своеобразни, уникални автохтонни породи кучета, сред които и Българското овчарско куче, което е част от традиционното ни животновъдство от векове.
Запленен от българските овчарски кучета, кметът на село Смолско Пейо Георгиев, подпомогнат от Община Мирково, инициира провеждането на Национален събор „Заедно за Българското овчарско куче”, организиран от Клуб Българско овчарско куче (БОК) „Сердика София” и Български киноложки клуб за Бултериер. Проведено бе и Изложение на всички породи кучета, в което се включиха със своите любимци множество участници.
Край параклиса на светите апостоли Петър и Павел дефилираха над 60 овчарски кучета, като целта на организаторите е популяризирането на тази изключителна българска порода кучета. Представиха се и 30 кучета от други породи, демонстрирайки своите качества, характер и умения.
Участниците в различните категории породи кучета бяха оценявани от съдиите Лилия Александрова, Любен Перчински и международният съдия Майя Линник. Оценките им зависеха от характера, излъчването и уменията на кучетата, които те демонстрираха в компанията на своите собственици и водачи. Отличилите се кучета бяха наградени с купи и храна, а всички останали – с медали и грамоти.
Отличие в знак на благодарност организаторите връчиха на Цветанка Йотина – кмет на Община Мирково и на Пеѝо Георгиев – кмет на село Смолско.
Повече за събитието в интервю пред сп. „Средногорски БАГРИ” сподели „виновникът” то да се случи – кметът на село Смолско Пейо Георгиев:
Здравейте, как се роди идеята за провеждането на събитие, посветено на българското овчарско куче в село Смолско?
Идеята ми се зароди още от може би първата, или втората изложба, на която присъствах. Запалих се по отглеждането на българско овчарско куче от батко ми Славейко. Той ми подари кученце – българско, овчарско. Преди да получа неговият подарък, 2016 г. си взех куче от с. Златолист – селото на преподобна Стойна. Нямах очаквания да е породисто, но знаех, че стопанинът гледа хубави кучета и реших да си взема от неговите – мъжко. Батко ми Славейко Георгиев гледаше женска. Родиха му се малки и решихме да ми даде и едно женско куче. Малко, с родословие, с всичко. И с него да ходим по изложби. Той вече членуваше.
Още първата изложба, която посетихме, много ни хареса. Атмосферата, хората, които се събират. На тези изложби присъстват всякакъв тип хора – бизнесмени, овчари, животновъди. Обсъждат се идеи, обменя се опит. Разговорите се много интересни. Хареса ни.
На първата изложба, в една местност на Вършец, на една ливада в един хубав горски парк горе – като видях какво се случва и си казах: ние имаме такава хубава природа тук, в Средногорието, Смолско специално, горе на Свети Петър… И от тогава, общо взето, аз исках да направя тук изложба.
И тази мечта, идея, кауза успяхте на 5-ти октомври да осъществите в първата година на първия Ви мандат като кмет на село Смолско…
Да! И много се радвам, че се случи!
Трудно ли беше организирането на такова мащабно събитие?
Не беше трудно, защото имах подкрепата на г-жа Йотина. Имах подкрепа и от Асоциацията. От Клубът. Председателката ни Лилия Александрова дойде и като видя къде искам да се проведе съборът, остана много очарована. Няма лесна организация, но когато сме в екип нещата се случват добре.
Радвам се, че участваха 10 клуба, към 90 кучета общо – 60 български овчарски, по-представителните и 30 от други породи.
Предполагам, че амбицията Ви е този събор да се провежда ежегодно и да се превърне в запазена марка на село Смолско?
Да, разбира се! Идеята е това да се случва всяка година. До пролетта да се уточни датата, да се включим в календара на Асоциацията. Живи и здрави само. От Асоциацията смятаме да правим на година четири събора – на различни места в България. Единият от тези събори ще е тук, в Смолско. Занапред имам идеи събитието да стане още по-мащабно. Не само кучета, но… това е зараждаща се идея.
С какво смятате, че това ще допринесе за развитието на Смолско, на общината, за развитието на региона?
Популярност! Идеята е да идват тук от цяла България. Събития от този род са посещавани от много хора от цялата страна и те ще дойдат при нас – в Смолско. И като дойдат ще видят какъв прекрасен край сме.
Развитие и на туризма?!
Разбира се! Да! Точно това е идеята да се популяризираме, да станем разпознаваеми и предпочитана дестинация, защото разполагаме с удивителна природа. Да дойдат, да видят и да им се иска отново да се връщат тук, не само, когато има събор. Има какво да се види тук – и в природно отношение, и забележителности. Регионът е интересен за туризъм. Вярвам, че ежегодното провеждане на Национален събор на българско овчарско куче ще допринесе за развитието на региона в много голяма степен. А за нас, любителите на овчарски кучета, той е възможност да общуваме, да демонстрираме уменията им, да се гордеем с тази красива българска порода.
Тази година се справихме с общи усилия и вярвам, че сме успели да предизвикаме интерес към породата и към събитието както в района, така и на национално ниво.
Подготви: Петя Чолакова
Снимки: предоставени от организаторите на НС БОК