На 21-ви януари се почитат бабите-акушерки. Ден на родилната помощ и гинеколозите е!

По стар стил на 21-ви януари се отбелязва старият празник Бабинден, днес познат като Ден на родилната помощ, на акушерките и гинеколозите, който като такъв се чества от 1951 г. с указ на Президиума на Народното събрание.

В средногорските населени места отбелязаха смятаният за един от най-големите женски празници с разнообразни инициативи. В Чавдар служители от Общинска администрация и читалищни дейци посетиха домовете на новородените през изминалата година в селото, за да зарадват тях и родителите им с различни подаръци.

Тази година поздравихме 11 дечица! Бихме искали да пожелаем на тях и техните семейства много здраве и щастливи моменти! А ние си пожелаваме през следващата година броят на новородените да е поне два пъти по-голям! Честит Бабинден и Ден на родилната помощ!„, поздравиха от ОбА-Чавдар.

В Пирдоп традиционно организираха тържество, на което по покана на кмета Ангел Геров присъстваха майки и баби на родените през 2023 г. деца. Официални гости на събитието бяха акушер-гинекологът д-р Петя Хвалабогова, екип от детско отделение в МБАЛ-Пирдоп – д-р Абдул Насрула – началник-отделение, д-р Уафик Шарафедин – педиатър, акушерките Нина Шарафедин и Пенка Бонева, Рени Божкова – старша сестра и Виолета Луканова – мед. персонал. На тържеството присъстваха още председателят на ОбС-Пирдоп Кристина Петкова, зам.-кметът Милена Мачканова и секретарят Мариана Стоянова. Тържеството бе „гарнирано“ с празнична програма в изпълнение на деца от ДГ „Пека и Карло Чоконяни“, с ръководители Стилияна Мишева и Десислава Георгиева.

Поздравление към присъстващите отправи кметът Ангел Геров, който честити празника на акушер-гинеколозите, акушерките и специалистите, които помагат да се случи чудото на новия живот и полагат грижи за детското здраве. Г-н Геров съобщи, че през 2023 г. в община Пирдоп са се родили 66 бебета – 34 момичета и 32 момчета, като 6 деца са от с. Душанци. Кметът пожела всички те да растат живи и здрави и съобщи радостната новина, че в празничния ден на родилната помощ се е родило още едно момченце – Александър Дичев от с. Душанци.

НЧ „Хаджи Ненчо Дончев Палавеев – 1869“ – гр. Копривщица отбеляза празника с присъствието на майките и техните рожби, родили се през изминалата 2023 г. ПГ „Копришки бисери“ с ръководител Иванка Личева поздравиха всички близки и роднини на семействата с няколко песни. Обичаят „Поливане“ бе извършен от майката на първото родено бебе през 2023 г. Ваня Банчева и г-жа Екатерина Скендерова – член на певческата група. Празникът уважи г-жа Мария Тороманова – кмет на гр. Копривщица, която връчи подаръци на присъстващите семейства от името на Общината.

Атрактивно и автентично отбелязаха „Бабинден“ в село Каменица. Самодейци към НЧ „Любен Каравелов – 1927“ възпроизведоха характерните за този колоритен празник ритуали и разкриха детайли и вярвания, свързани с него на официалната феѝсбук-страница на читалището:

„Възпроизведохме и един от най-тачените женски празници – Бабинден, с любов и уважение към наследените български народни вярвания, като се постарахме да извършим обряда така, както са го правели едно време…

Георг Краев разказва:
„Минат ли коледарските дружини по Коледа, сурвакарите и моминските напявания на пръстен на Сурва, отминат ли и Водици (Йордановден), когато се изнизват и поганите дни, ето че идва Ивановден, а „на утре“ е Бабинден. Бабинден се празнува, ще рече на този ден жените не работят заради бабата-акушерка.Разправят, че с Бабинден завършвали зимните празници, януарските. Това място на Бабинден в зимната календарна обредност е обосновано – на Коледа се ражда „млада Бога“, а на Водици „се свети водата“, защото от Коледа до Водици са „мръсните денове“, през които Богородица е била лехуса, а на Бабинден се празнува за тази, която умее да помага при раждането на дете“…

Бабинден (на 8-ми януари по нов стил, на 21-ви януари по стар стил) е женски празник, на който се почитат бабите акушерки, които помагат при раждането на децата. Празнува се за здравето на малките деца и на родилките, и за предпазване от бабици – болест по кърмачетата (стомашно разстройство).

На този ден централна фигура е „Бабата“, която се пременявала в гиздава носия и се закичвала с китка здравец, вързана с червен конец. Всяка булка с дете до три-годишна възраст отивала в дома на бабата, като носела китка босилек с варак, сапун, котле и пешкир.

Жената целувала ръка на бабата, дарявала я с пешкира и ѝ поливала да си измие ритуално ръцете. Тя пускала сапуна от високо „за да върви напред детето”, а бабата го оставяла да се плъзне по ръцете й, за да се „хлъзнат децата”, т. е. да се раждат леко.

На места жените дарували“бабата и с наниз пуканки и червени чушки.

Майката поливала на бабата да се измие, защото се вярвало от стари времена, че децата на онази, която е направила това, ще бъдат здрави.Бабата намазвала челцето на детето с мед, залепвала червена вълна, зрънце просо и наричала:“Да се румениш като тази вълна, да се гоиш като туй просо, да се роиш като пчели по пчелишник“.Бабата дарявала детето с чорапки и му пожелавала „да ги скъса със здраве“. На новородените бебета даравяла и елече.

Обредът се извършвал под плодно дръвче, до трендафил или на дръвника на двора. След „поливането“ майките черпели бабата с вино и ракия.

На обяд всички жени се събирали у дома на бабата около богата трапеза, на която имало млечна баница, краваи, варена кокошка, свинско с праз, сарми с месо, вино и ракия. Правели си байряк от жилав прът и на него закачали пешкир. На трапезата се изпълнявал интересен обичай: нареждали краваите на висок куп, а бабата се криела зад него. Тя питала жените: „Виждам ли се?“, а те ѝ отговаряли, че не се вижда. Бабата наричала: „Догодина хич да не се виждам“, сиреч да се родят много деца…

Моменти от възпроизвеждането на ритуалите, характерни едно време за „Бабинден“, събрахме в своеобразен албум! Изказваме благодарност на всички, включили се в празника и най-вече на нашата лъчезарна баба-акушерка Минка, на синеоката принцеса Кибела и нейната грижовна майка!“

Подготви: Петя Чолакова