На 20-ти май отвори широко врати музейната експозиция, която съществува благодарение на отзивчиви граждани към НЧ „Христо Смирненски“ и се намира на втория етаж в сградата на „Старата поща“ (над полицията). Явно заразени от мащабната национална инициатива по случай „Европейската нощ на музеите“, в която се включват музеи и галерии от цялата страна и се провежда на 18-ти май, в Златица решиха да се включат два дни по-късно и да предоставят възможността на гражданите да разгледат събраните експонати и да се запознаят с частица от богатата история на града, в който живеят. Може би, защото 18-ми май се падна почивен ден – събота… Но, както е казано, по-добре късно, отколкото никога. Отвори врати за посетители „музеят“ на златичани…
Основен гид на множеството посетители от детските градини и училищата отново бе Борис Гечев, който е дарил на музейната златишка експозиция своята богата колекция и е подпомогнал подреждането на експонатите.
Сбирката е богата и многообразна, като обхваща експонати от праисторияга, през римско, византийско и турско време, та до наши дни. Интересни са малките залички, в които са подредени предмети от бита в близкото минало, използвани от нашите прабаби и прадядовци в ежедневието. Показани са и две от най-важните трапези за българина – тези, които се подготвят за Рождество Христово и Великден.
Борис Гечев обстойно разказа на посетителите откъде черпи сведения, за да издирва артефакти и да сглобява златишката история. Децата от ДГ „Вяра, Надежда и Любов“ бяха запознати в детайли със становете, оджака и другите изложени предмети от своите учителки.
Хубаво е, че Златица разполага с подобно историческо кътче, където се съхраняват корените на найното създаване. Град с особено богата история, която следва да се съхрани, опази и изучи от всички ни. Жалкото е, че т. нар. „златишки музей“ почти през цялото време стои затворен и може да бъде разгледан само след предварителна заявка и при съгласие от страна на читалището да го отворят. Засега няма осигурен музеен служител, който да е запознат с изложеното и да може да го представя на посетителите. Това става единствено, когато Борис Гечев е помолен да се включи. Туристите, решили да посетят град Златица и околията в почивните дни няма как да разгледат музейната експозиция.
Културно-историческото ни наследство е огромно и си заслужава да го опазваме, па макар и с малки стъпки. Интерес за всички ни могат да бъдат и разположените в Средна гора скални светилища, стоящи непроучени… Доколко са запазени от набези на иманяри и ще оцелеят ли след преминаването на газопроводната тръба – едва ли! Засега можем да ги видим само от няколкото снимки в „музея“ на град Златица, но не можем да узнаем за какво са служили, а само да предполагаме и да се доверим на това, което ни разказват за тях… Те още крият своите тайни за предците ни от тракийското племе Великокойлалети, които са част от мистериозното тракийско племе на бесите – жреците на Орфей…
Експозицията разполата и с няколко изключително ценни редки книги, както и с богат набор от монети, намерени при „Спасовото кладенче“.
Подготви: Петя Чолакова