Във връзка с провеждането на Местен референдум в Челопеч, на който челопечани следва да гласуват с „ДА“ или „НЕ“ да осъществяването на внесените инвестиционни намерения за изграждане на фотоволтаични паркове на територията на Община Челопеч, подборни разяснения дава инж. Алекси Кесяков – кмет на Община Челопеч:
Уважаеми жители на община Челопеч,
Обръщам се към вас, за да ви разясня ситуацията около инвестиционните намерения за „Изграждане на централи за производство на електро-енергия от възобновяеми енергийни източници“, или иначе казано – фотоволтаици.
Предполагам знаете, че се организира Референдум, което всъщност е допитване до жителите на Челопеч, с което да се установи желаете ли или не изграждането на фотоволтаици върху ливади общинска собственост по билото на Стара планина и в местността „Русолица“.
Личното ми мнение, като изрбан от вас кмет на община Челопеч е, че тези инвестиции са важни и необходими на Челопеч, защото общината ще получава всяка година немалка сума средства за това. Съгласно подготвеният от мен договор Челопеч ще получава всяка година по 2% от НЕТНИТЕ приходи от действието на фотоволтаичните инсталации, докато тези фотоволтаици съществуват, но не по-малко от 300 хиляди лева годишно, т. е. дори фирмата да работи на загуба, тя следва да заплаща на годишна база тези минимум 300 хиляди лева.
За информация и според цените на тока, очакваните приходи за общината всяка година ще бъдат между 1, 5 милиона лева и 4,2 милиона лева! С тези средства ще могат да се финансират: детската градина, основното училище, читалището, спортния център, пречиствателната станция, хижата, клубовете, включително Клуба на пенсионера и инвалидите, чистотата в селото, уличното осветление и още много от другите дейности, като по този начин ще се повиши както качеството, така и възможностите за всичко това!
Намерението ми е да предложа и при желание от страна на общинските съветници да вземат решение, с което тези гарантирани 300 хиляди лева годишно ще получава общината всяка година да се раздават на жителите на Челопеч под формата на енергийни помощи!
Какво означава това? Жителите с постоянен адрес в община Челопеч са не повече от 2000 души. Като разделим тези 300 хиляди лева годишен гарантиран приход от фотоволтаичните централи на броя жители, се получава, че всеки жител (от бебето до най-възрастния) всяка година ще получава минимум по 150,00 лева енергийна помощ, благодарение на тази инвестиция. За пример ще посоча каква сума ще получава едно семейство ако то се състои от трима членове – годишната енергийна помощ на това семейство ще е минимум 450,00 лева! Ако се приеме това мое предложение, то всеки жител на Челопеч ще получава ежегодно реален приход от фотоволтаиците, ако се осъществята инвестиционните намерения и те бъдат монтирани.
Върви слух сред челопечани, че зада се направят тези инвестиции ще се сече гора, което е абсолютно НЕВЯРНО поради факта, че община Челопеч не разполага с горски масиви. Община Челопеч НИКОГА не е имала в собственост гора. Цялата гора на територията на общината е ДЪРЖАВНА собственост. Нещо повече – земята около „Корминеш“ и земята под хижа „Мургана“ също е ДЪРЖАВНА. При тази фактическа обстановка община Челопеч няма право да отсече дори едно дърво и това е причината жителите от години да си осигуряват дърва за огрев самостоятелно, кой както може.
Върви и втори слух, че ако се изградят тези фотоволтаици, ще се използват някакви химикали за премахване на тревата и ще се отвори водата на селото. Отново абсолютно НЕВЯРНО твърдение и то по една проста причина – закона го ЗАБРАНЯВА! И който си позволи такова нещо, ще понесе сериозни санкции, а може и да загуби всичко. А тази инвестиция ще бъде наблюдавана и контролирана от всички възможни държавни и не само държавни институции. Нещо повече! Питейната вода на ЧЕлопеч се осигурява от горските масиви в Стара планина, а не от ливадите по билото, от които стичащата се вода през летните месеци (когато селото има най-голяма нужда от вода), изобщо я няма. Мога да си позволя категорично да твърдя това, тъй като през последните 20 години само аз и малка част от общинските служители се грижим да осигурим необходимата за селото вода. Поради тази причина през последните 20 години вие не сте имали режим на водата – ни зимата, ни през лятото.
Малко са тези, като мен, които знаят откъде и как се осигурява питейната вода на Челопеч, но и тях да питате – ще потвърдят моите думи.
Върви и трети слух, че ако се изградят тези фотоволтаици, ще намалее водата на селото. Отново абсолютно НЕВЯРНО твърдение, както вече обясних. Проблемът с недостига на вода не е от вчера и водата намалява от много години, даже и в момента, а фотоволтаици все още няма. Проблемът с водата на Челопеч е сериозен, но има решение, което решение отново е свързано с много пари, с които общината за момента не разполага. От друга страна, фотоволтаиците могат да осигурят тези средства за Челопеч.
Върви и четвърти слух, че при строителството на фотоволтаичните инсталации ще се замърси и намалее питейната вода. Категорично заявявам, че това е лъжа с цел манипулиране на общественото мнение. Няма да обяснявам отново защо мисля така, само ще наблегна на факта, че всички „ЗАГРИЖЕНИ“ за природата и водата на челопечани, се загрижиха отскоро. Сигурен съм, че същите не знаят къде са водохващанията на селото, как функционират тези водохващания и къде е техния водосбор.
Пети разпространяван слух из селото е, че всичко, това което изложих до тук не отговаря на истината тъй като ливадите по билото на Балкана попадат в пояси 2 и 3 на вододайната зона на Челопеч. Ако някой от разпространителите на тези слухове си бе направил труда да се запознае с одобрения проект за вододайна зона на село Челопеч, щеше да установи, че пояси 2 и 3 са буферни за водосбора, т. е. те са пояси с цел защита от сериозни замърсявания с голям и дълготраен ефект, каквито фотоволтаиците и строителството им няма да причинят. За пример мога да дам отпадните води от хижа „Мургана“. Канализацията на хижата е заустена точно в тези зони и както досега, така и за в бъдеще, това няма да наруши качеството на водите, които използват челопечани.
Шести слух, който се разпространява е, че ливадите, върху които ще има фотоволтаици, няма да се позват за пасища. Мога да отговоря само по един начин. Животновъдите предпочитат пасищата в полето и по ниските места, а общината има в наличност такива и те ще им бъдат предоставени. А ако животните в селото станат толкова много, че пасищата да не стигнат, винаги може да се почистят тези, които в момента не стават за паша. За жалост добитъкът в Челопеч намалява, а не се увеличава. Дано това да се промени в бъдеще време.
Седми слух, който се разпространява е, че след 3 години инвеститорите ще придобият земята, която им е дадена. Това вече не само според мен е искрена лъжа. Все едно да пуснете наемател в дома си и той след 3 години да стане собственик на вашия имот. Такава явна манипулация не си заслужава дори коментар. Любопитното обаче е защо някой би използвал такива лъжи? Оставям на вас да си отговорите на този въпрос.
Какво ще стане, когато спрат да работят тези паркове!? Ще останат отпадъци, какво правим?! Отговорът е ясен: фотоволтаичните панели са изградени от скъпи материали и метали, и никой инвеститор няма икономически интерес да останат на терените. Още повече, че в подготвеният от мен договор се предвижда пълна рекултивация на терените след приключване на дейността на фирмите. Това означава, че терените ще бъдат върнати в състоянието, в което са предоставени за ползване. По проекто-договор инвеститорът ще заложи сума в банка, като гаранция, която да стигне за рекултивацията, при условие, че самият той не я извърши. Ако я извърши, общината ще му позволи да си вземе тези средства от банката.
Има още много подобни слухове и твърдения, които упорито се разпространяват. Като например: незаконно е да се поставят такива съоръжения в 2 и 3 поят на вододайната зона. Това било незаконно, ако се засегне Натура 2000. Било незаконно да се ползват ливади за това. Имало още много други законови процедури, които трябва да се изполнят, за да може тези инвестиции да се случат. Ще отговоря така, както го направих на общественото обсъждане и с който отговор се съглеси не кой да е, а лично доктора на науките лесовъда Росица Петрова: Тези изисквания на закона трябва да се спазят и за спазването им отговарят много държавни институции с техните специалисти, един от които е самата д-р Росица Петрова. И ако не се спазят, няма да се разреши изграждането на фотоволтаиците, но това не е в нашите компетенции. Това е в компетенциите на държавата и на инвеститорите. Нашата задача е да преценим и разрешим или отхвърлим тези проекти, и в последствие да следим за стриктното спазване на изискванията.
Отговорът, който дадоха инвеститорите, също бе категоричен: Няма да си позволим да харчим парите си, ако не сме проверили и установили, че можем да изпълним закона.
А относно следенето за спазване на правилата виждам, че има достатъчно загрижени за екологията в Челопеч, което ме кара да съм спокоен, че тази задача няма да е отговорност само на кмета.
Нека да направя едно сравнение между положителните и отрицателните страни на тези инвестиционни предложения:
Отрицателни – ще се загрози Балкана. Не искаме фотоволтаици точно там, на друго място може, но не там. Ще намалеят площите за пасища на животни.
Положителни – Община Челопеч в следващите години ще си осигури сериозна сума пари, с които да продължи поддръжката на всичко в Челопеч, както социалните така и инвестиционните дейности.
Установени факти: По никакъв начин няма да се наруши природата, няма да има сеч на гора, водата няма да се отрови или намалее, ще бъдат спазени всички изисквания на закона от инвеститорите.
В заключение бих искал да ви попитам:
- За последните години откакто сте ме избрали за кмет показал ли съм с действия и думи, че не мисля и не работя за община Челопеч и за вас?
- По някакъв начин показал ли съм, че не защитавам интересите на община Челопеч и вас самите?
- Защо се съмнявате, че сега е по-различно? При условие, че много пъти първоначално сте били против предложенията ми, а в последствие сте установявали, че това е добре за Челопеч и вас самите?
Не на последно място нека ви припомня, че местният референдум е най-висшата форма на пряка демокрация, към която всички ние се стремим. В Челопеч за първи път ще се организира това, но се надявам да не е за последно.
За да е успешен референдумът, трябва да са гласували поне половината от имащите право на глас. Затова ви приканва и ви моля да излезете на 18-ти юни 2023 г. (Неделя) и да упражните правото си на глас, независимо дали ще гласувате с „ДА“ в подкрепа на проектите, или с „НЕ“ – ако сте против тях.
Благодаря ви, че имахте търпението да прочетете тези редове докрай!
Инж. Алекси Кесяков – кмет на Община Челопеч