На 10.08.2020 г. на парк „Корминеш“ – Челопеч се проведе редовна среща с местните медии за второто тримесечие на 2020 г., организирана от „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД. На нея присъстваха д-р инж Илия Гърков – вицепрезидент на Дънди Прешъс Металс и изпълнителен директор за България, инж. Цветомир Велков – оперативен директор „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД, Ирена Цакова – директор „Разрешителни и правни дейности“, Гергана Тодорова – ръководител отдел „Комуникации“ и Анка Шопова – ръководител отдел „Връзки с обществеността“.
Основен акцент на срещата бе анализ на състоянието на „ДПМ-Челопеч“ в условията на световната пандемия от Сovid-19 – Безопасност 2020. Инж. Илия Гърков разясни, че „Дънди прешъс металс“ продължават да се фокусират върху здравето и безопасността на своите служители. Извършени са профилактични медицински прегледи на служителите в Челопеч и Крумовград през периода 15.06.-28.06.2020 г. Добивът и преработката на руда в рудник „Челопеч“ е съобразно заложените параметри, като няма забавяне в изпълняваните инициативи. Продължават да се изпълняват социалните програми с трите общини – Челопеч, Чавдар и Златица. Добре върви въвеждането на дуалното обучение в ПГ „Златица“, където вече е сформирана нова учебна паралелка. Проведени са и първите срещи с кметовете на Челопеч, Чавдар за създаване на фонд за подкрепа на малки бизнес-инициативи на местно ниво – какъвто вече функционира в Крумовград.
Д-р инж. Илия Гърков: Продължаваме да спазваме формулата за справяне с коронавируса – физическа дистанция, дезинфекция и спазване на ограниченията и правилата за носене на маски. Особено сме стриктни в прилагането на мерките, за да защитим здравето както на нашите хора, така и на всички посетители, контрактори и подизпълнители, на всички, които присъстват на територията на нашите дружества. Взети са всички необходими мерки за управление на ситуацията с вируса и те се отнасят за всички хора.
Едно от нещата, които успяхме да извършим, е осъществяването на годишните профилактични медицински прегледи на всички наши служители от всички наши дружества. Това бе извършено във втората половина на месец юни. По планираният първоначален график това бе заложено за изпълнение от края на февруари до края на март. Поради въведените тогава ограничения не успяхме да го изпълним тогава, но успяхме да се включим в рамките на първото полугодие.
Накратко за добива в Челопеч. Всичко, което беше планирано, е произведено, като в пиритният концентрат имаме леко завишение в производството. Всички знаете, че пиритният концентрат е един продукт с много ниско съдържание на метал, затова там се разчита на по-големи обеми.
Предприемаме следващите стъпки по дигитализацията на рудник Челопеч и съответно въвеждането на последно поколение безопасни технологии. Разработваме един проект за телеуправление на челен товарач. Иначе казано, да може оттук оператора на челният товарач да управлява машината в рудника. Независимо на кое работно място се намира. Засега това е пилотен проект.
Завърши надграждането на хвостохранилището до кота 630. Напредваме с разрешителният процес за започване на последната фаза за затежняване на стената. Защо е необходимо това? С настоящият проект отговаряме на всички изисквания на българското и европейското законодателство, но като една социално-отговорна фирма и фирма, която се стреми към прилагане на най-добрите налични практики, взехме решение и съответно го изпълняваме, да постигнем и най-рестриктивните норми в света, които са налични. И това в момента са канадските норми. Така че това, което правим под стената на хвостохранилището за укрепването е по изискванията на канадското законодателство. В момента предстои регулярното преглеждане и осъвременяване на проекта за закриване и рекултивация на рудник Челопеч. Знаете, че на всеки пет години се изисква актуализация, или осъвременяване на проекта. Аналогично нещо се извършва и за другият ни проект – „Ада тепе“.
Оптимизираме използването на свежа вода и електроенергия. Това, което в Челопеч успяхме да постигнем, е не само да стигнем до световните норми, а в някои отношения да надградим – това е по отношение на какво количество чиста вода се използва за добива и преработката при един тон продукция. Защо говорим за чиста вода? Защото знаете, че това е един ресурс, който доскоро се водеше, че е неограничен, но питейната вода винаги е била ограничена, солената вода можем да кажем, че е неизчерпаем ресурс. Това, към което сме насочили усилия и вече е постигнато е напълно затворен цикъл на пречиствателната станция за битово-фекални води. Тя вече работи на такъв режим, че никога нищо не изхвърля. Отработената и пречистена вода се връща обратно в процеса.
През юни се проведе комуникационната кампания за план-приема 2020-2021 г. по дуалното обучение в ПГ „Златица“ по две специалности: „Аавтотранспортна техника“ и „Обогатяване на полезни изкопаеми“. Стажантската програма тази година е леко ограничена. Децата, които все още нямат 18 години работят по отделни индивидуални проекти без да присъстват на производствената площадка. Присъстват само и единствено студентите, които са от различни университети. Поради ограниченията сме предвидили един месец стаж. Разбира се, ако ограниченията отпаднат, ще им продължим стажа. На 3-ти август посрещнахме 10 стажанти в Челопеч и 5 в Крумовград.
Инвестиции в обществото – мисля, че всички разполагате с цифрите. Продължаваме с подкрепата за всички общини, на чиято територия работим, както и се отнасяме с разбиране и съответната помощ и към другите общини от региона. Подкрепяме основно здравеопазване, обучение, инфраструктурни проекти и културната програма на различните общини.
За Община Челопеч – 445 000 лв., които са насочени към облагородяване на централната част на с. Челопеч (между р. Воздол и пл. „Освобождение); тренировъчна и състезателна дейност на Сдружение „Спортен клуб по борба Челопеч“.
За Община Чавдар – 232 000 лв., които са насочени за финансиране на културния календар на общината, изграждане на детска площадка, ремонт на ДГ „Щастливо детство“ и доставка на нови съоръжения, изграждане на предпазен канал с цел превенция от наводнения, изграждане на видеонаблюдение, изграждане на атракционни съоръжение в спортно-туристическа атракция „Света Петка“, ремонт и преустройство на помещения в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“.
За Община Златица – 53 000 лв., насочени за подкрепа на селата Карлиево (17 000 лв.), Църквище (19 000 лв.) и Петрич (17 000 лв.). Проектите включват частична рехабилитация на улици и в трите села, културен календар в Карлиево и Петрич, ремонт на покривна конструкция на сграда в двора на църквата „Св. вмчца Екатерина“ в Църквище.
В партньорство с минния бизнес и чрез БМГК покриваме транспортните разходи на правителствен самолет за доставка на ЛПС. Подкрепяме МБАЛ „Пирдоп“, МБАЛ „Живот+“ – Крумовград“, МБАЛ „Д-р Атанас Дофовски“ – Кърджали, УМБАЛ „Св. Екатерина“ – София за подготовка и прием на пациенти с Covid-19. Направихме дарение на бързи тестове за Covid-19 на МБАЛНП „Св. Наум“ – София. Осигуряваме гориво и за двата спешни центъра в Пирдоп и Крумовград за превозните средства, които ги обслужват и линейките – от месец април до края на годината.
Продължаваме с инвестиционната програма за подкрепа на микро, малък и среден бизнес в Община Крумовград и вече започнахме разговорите и с двама от тримата кметове да бъдат създадени аналогични фондове. Разбира се, те ще бъдат в различен размер поради големината на общините. Тази инициатива се посреща добре и с интерес. Очаквано добре и с очакван интерес. Разговори проведохме с инж. Алекси Кесяков и Григор Даулов, предстои разговор с кмета на Община Златица инж. Стоян Генов. Кметовете на общините, на чиято територия работим. Идеята на тези фондове е да се създадат такъв тип бизнеси, които не зависят от минната индустрия. Изцяло независими. Целта ни е в рамките на две седмици да се срещнем с всеки един от кметовете – на Челопеч, Чавдар, Крумовград и Златица.
Излъчване на живо на срещата:
https://www.facebook.com/946972268686669/videos/304302847669601