От Община Пирдоп са пропуснали да съобщят по какъвто и да било официален начин на гражданите, че в града има лица, завърнали се от чужбина, поставени под 14-дневна карантина. Лицата са 4, а за тях научихме от местна медия, която твърди, че информацията ѝ е достоверна и е получена от съответните институции.
Вчера кметовете на седемте общини са се срещали официално, в ролята си на председатели на общинските кризисни щабове, като са взели решение, че оттук нататък ще предоставят ежедневно информация на МБАЛ-Пирдоп за мерките, които предприемат по време на извънредното положение заради опасността от Covid-19. Обобщената информация следва да се предоставя на гражданите чрез интернет страницата на болницата. До 12.00 ч. днес такава още не е публикувана. Не става ясно дали общините ще предоставят на своите жители официална информация на своите интернет-страници, както би било редно. Изминаха 4 дни от обявяване на извънредното положение… Няма официален отговор на много належащи въпроси: има ли готовност местната болница да приема заразени е един такъв?
Само един източник засега съобщава, че към 16-ти март на територията на средногорските общини не са регистрирани установени болни от коронавирус. Става ясно обаче, че има хора, които са се прибрали от чужбина и са били поставени под 14-дневна карантина – 4-ма в Пирдоп и 2-ма в Копривщица. Не става ясно защо тази информация официално не е публикувана до момента. Особено тревожно е това за най-голямата община в Средногорието – Пирдоп, където са позиционирани и по-важните институции – съд, полиция, банки, болница, които се посещават от всички жители на Средногорието. Редно би било същите да имат актуална и адекватна информация, че в Пирдоп от близо 14 дни има хора, поставени под карантина. Няма данни дали същите са спазвали ограниченията и разпоредбите да стоят в домовете си. Информацията не е проверена от друг официален източник, тъй като няма такава на сайта на община Пирдоп, съответно на сайтовете на останалите средногорски общини.
Наблюдава се известна неглижираност на проблема, липса на капацитет на някои от местните власти да реагират в подобна кризисна ситуация и видимо дискриминиране на гражданите относно предоставяне на така нужната им информация. Известно информационно затъмнение по някои необективни причини и налагане на цензура се наблюдава не от вчера.
Редно е сайтовете на общините да се използват по предназначение и на тях да се публикуват полезни и важни за гражданите данни. Редно е общинските власти да предприемат действия да улеснят жителите в кризисната ситуация, в която всички се намираме. Като пример – Община Мирково е публикувала съответното обръщение и препоръки от страна на кмета Цветанка Йотина, което се вижда още щом се отвори страницата. От Община Челопеч са публикували ПРИЗИВ! и са посочили телефони, на които гражданите могат да се обаждат с въпроси. Кое е важното към момента на сайта на Община Златица:
Водещото в сайта на най-голямата община в Средногорието – Пирдоп, към момента:
Дали не подценяват ситуацията, или толкова си могат?! Тепърва ще се правят анализи и ще се отчитат действията. Дано само гражданите съумеят да се опазят сами!